2020-05-19

BDAR ir slapukai. Patarimai svetainės valdytojui

Taip, svetainėse iššokantys langai apie slapukus erzina (mus taip pat!), tačiau jie yra ne šiaip sau. Jei savo svetainėje naudojate slapukus, Jums reikia aktyvaus pranešimo apie juos, kuris būtų rodomas iškart lankytojui įėjus į jūsų svetainę. Be to, kai kuriems slapukams reikia gauti išankstinį svetainės lankytojo sutikimą. Tam irgi pasitarnauja pranešimo apie slapukus juosta.

Šiame straipsnyje aptarsime, kokiems slapukams reikia sutikimo, kaip jį gauti ir pateiksime kitas įžvalgas dėl slapukų naudojimo pagal Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) ir kitų teisės aktų reikalavimus.

Kuriems slapukams nereikia sutikimo?

Sutikimo gauti nereikia slapukams:

  • be kurių svetainė neveiktų;
  • be kurių nebūtų galima atlikti lankytojo norimo veiksmo ar suteikti lankytojo norimos paslaugos (pvz. prisijungti, užpildyti internetinę formą, įtraukti pirkinius į krepšelį, pateikti internetinį užsakymą ir pan.). Svarbu paminėti, kad šie slapukai turi ir gali būti įrašomi tik tuomet, kai lankytojas inicijuoja atitinkamą veiksmą ar paslaugą; 
  • kurie yra skirti išsaugoti lankytojų parinktis (pvz. išsaugoti parinktis dėl sutikimo su slapukais ar jų atmetimo; prisiminti, kad lankytojas jau užpildė iššokančią apklausą ar kitą formą, tikslu nerodyti jos pakartotinai; išsaugoti lankytojo suformuotą pirkinių krepšelį ir pan.).

Kuriems slapukams reikia sutikimo?

Įstatymai reikalauja, kad tinkamas lankytojo sutikimas būtų gaunamas slapukams, kurie naudojami lankytojų elgesio analizei ir tokia analize grindžiamai reklamai ar socialiniams tyrimams. Tokiais slapukais yra, pavyzdžiui, Google Analytics ar kitų analitikos įrankių slapukai, taip pat socialinių tinklų (pvz. Facebook, Instagram ir kt.) įskiepių ir nuorodų slapukai.

Nesvarbu, ar Jūsų svetainėje slapukų surinktus duomenis reklamos ar rinkos tyrimų tikslais naudojate Jūs patys, ar tretieji asmenys (Google, Facebook ar kt.), už sutikimų gavimą (kaip ir negavimą!) atsakote Jūs, kaip svetainės valdytojas.

Kas yra “tinkamas” sutikimas ir kaip jį gauti?

BDAR reikalavimus atitinkantis lankytojo sutikimas turi būti išreiškiamas tik aktyviu lankytojo veiksmu. Tai reiškia, kad turite sudaryti lankytojui galimybę priimti arba atmesti slapukus, jam spustelėjus, atitinkamai, ant “Sutinku” ar “Nesutinku” mygtuko arba panašiu būdu. 

Jei svetainėje naudojate skirtingos paskirties slapukus, kuriems reikia gauti sutikimą, lankytojams turėtų būti suteikta galimybė atskirai sutikti ar atmesti kiekvienos paskirties slapukus.

Atminkite, kad tolesnis lankytojo naršymas svetainėje ar pranešimo apie slapukus juostos išjungimas nėra pripažįstamas tinkamai duotu sutikimu dėl slapukų!

Kitas svarbus momentas yra tai, kad sutikimas turi būti gaunamas iš anksto, prieš įrašant slapukus į lankytojo įrenginį. Tai reiškia, kad slapukai, kuriems būtinas sutikimas, negali būti įjungti pirmą kartą atidarius svetainę ar puslapį. Būtina sukonfigūruoti svetainės parametrus taip, kad slapukai nebūtų įrašomi, kol lankytojas nepaspaudžia mygtuko “Sutinku”, taip pat, jei lankytojas atmeta slapukus.

Svarbu paminėti, kad lankytojui nepatvirtinus sutikimo ar atmetus slapukus, Jūs negalite visiškai apriboti lankytojo galimybės naršyti svetainėje (pvz. naudodami akliną slapukų pranešimo “sieną” ar kitu būdu). Turite suteikti bent minimalias paslaugas, padarydami prieinama bent dalį svetainės turinio.

Apie įskiepius ir stebėjimo įrankių parametrus

Naudodami Google Analytics ar kitą naršymo stebėjimui skirtą įrankį, visuomet atidžiai peržiūrėkite ir tinkamai, atsižvelgiant į Jūsų apsibrėžtus duomenų naudojimo tikslus, nustatykite duomenų rinkimo ir naudojimo parametrus. 

Pavyzdžiui, Google Analytics leidžia užmaskuoti lankytojų IP adresus, deaktyvuoti lankytojo ID, išjungti duomenų rinkimą reklamos ir rinkodaros tikslais, o taip jų perdavimą naudotis Google.

Tinkamai sukonfigūravus parametrus, renkant nuasmenintus duomenis, nekuriant duomenų profilių ir nenaudojant jų reklamos ar rinkos tyrimų tikslais, Jums gali netgi nekilti pareiga gauti lankytojo sutikimą.

Jeigu svetainėje įdiegiate socialinių tinklų įskiepius (nuorodas, leidžiančias dalintis turiniu socialiniuose tinkluose), atkreipkite dėmesį, kad kai kurie iš jų (pvz. Facebook) automatiškai aktyvuoja slapukus ir perduoda socialiniam tinklui naršymo duomenis, net jei lankytojas nepaspaudžia atitinkamos nuorodos. 

Užtikrinant atitiktį BDAR, rekomenduotume tiesioginių socialinių tinklų įskiepių nediegti, o naudotis BDAR draugiškais trečiųjų šalių sprendimais, kurie nesiunčia jokių duomenų socialiniams tinklams, iki lankytojas paspaudžia atitinkamą nuorodą.

Informacijos apie slapukus pateikimas

Nepriklausomai nuo to, ar Jums reikia gauti lankytojų sutikimus dėl slapukų, ar toks sutikimas nereikalingas, Jūs turite pareigą informuoti lankytojus apie kiekvieną jūsų naudojamų slapukų tipą, jų renkamą informaciją, tikslus, galiojimo laiką ir kt. Tad greta privatumo politikos (arba joje) Jums reikia svetainėje paskelbti dokumentą, išsamiai aprašantį slapukų naudojimą.

Turite klausimų ar reikia pagalbos dėl slapukų? Nedvejodami susisiekite su mumis

JUMS GALI BŪTI ĮDOMU:

Prenumeruokite ir gaukite daugiau mūsų patarimų!

Scroll to Top
Užduoti klausimą advokatei

Tai nemokama!