2020-04-09

Kokių teisinių dokumentų reikia atidarant elektroninę parduotuvę?

Dėl COVID-19 viruso protrūkio verslas, kaip niekada anksčiau, greitai ir masiškai apsisprendė perkelti prekybą į internetą ir atidaryti elektroninę parduotuvę.

Galima tik žavėtis verslo gebėjimu prisitaikyti prie besikeičiančių aplinkybių. Visgi, turint tiek nedaug laiko pasiruošti, teisiniai klausimai galėjo likti nuošalyje.

Kol dar nevėlu, teisines klaidas reikėtų identifikuoti ir kaip galima greičiau pašalinti. Tad šiame straipsnyje aptarsime, apie kokius svarbius teisinius klausimus reikia pagalvoti ir kokius svarbius teisinius dokumentus reikia parengti, atidarant elektroninę parduotuvę ir vykdant elektroninę prekybą.

1. Jums reikia privatumo politikos

Vykdydami elektroninę prekybą, Jūs neišvengiamai rinksite ir tvarkysite savo pirkėjų asmens duomenis. Taip pat, greičiausiai, norėsite rinkti informaciją apie svetainės lankymą, pirkėjų įpročius ir pasirinkimus, taikyti personalizuotą reklamą, siųsti naujienlaiškius ir pan. Tad prieš pradėdami prekiauti internetu, turite parengti ir paskelbti privatumo politiką.

Privatumo politika yra teisinis dokumentas, paaiškinantis, kaip įmonė renka ir naudoja asmens duomenis. Jame taip pat nurodomos teisinės priežastys, kodėl įmonei leidžiama naudoti asmens duomenis, kokios yra asmens (duomenų subjekto) teisės ir kt.

Labai svarbu, kad privatumo politikoje pateikiama informacija būtų pritaikyta Jūsų veiklai, atsižvelgiant į konkrečius duomenų naudojimo tikslus ir būdus. 

Jei norite plačiau sužinoti, kas yra privatumo politika, kodėl ji reikalinga ir kas gali nutikti jei jos neturėsite, skaitykite Kodėl Jūsų įmonei reikia privatumo politikos?

2. Svetainėse iššokantys langai apie slapukus yra ne šiaip sau

Jei svetainėje naudojate slapukus, Jums reikia aktyvaus pranešimo apie slapukus, kuris būtų rodomas iškart lankytojui įėjus į Jūsų svetainę. Be to, kai kuriems slapukams reikia gauti išankstinį svetainės lankytojo sutikimą. Tam irgi pasitarnauja pranešimo apie slapukus juosta.

Lankytojo sutikimas turi būti gaunamas prieš patalpinant į lankytojo įrenginius slapukus, kurie naudojami vartotojų elgesio analizei ir tokia analize grindžiamai reklamai ar socialiniams tyrimams. Išsamiau apie slapukus, jų tinkamą diegimą ir lankytojų sutikimų gavimą kalbame straipsnyje BDAR ir slapukai. Patarimai svetainės valdytojui.

Jūs taip pat turite pareigą lankytojams aiškiai nurodyti kiekvieną Jūsų naudojamų slapukų tipą, jų renkamą informaciją, galiojimo laiką ir kt. Tad greta privatumo politikos (arba joje) Jums reikia paskelbti dokumentą, išsamiai aprašantį slapukų naudojimą. O slapukų pranešimo juostoje tiesiog pateikite nuorodą į dokumentą.

3. Pateikiant el. parduotuvėje prekes, vien paveikslėlių nepakanka

Pirkdamas prekes nuotoliniu būdu, kitaip nei tradicinėje prekyboje, vartotojas turi mažiau galimybių apžiūrėti prekę. Ir įstatymai įpareigoja pardavėją pateikti elektroninėje parduotuvėje (ar sudaryti galimybę lengvai gauti kitu būdu) išsamią informaciją apie prekę: jos savybes, funkcionalumą, suderinamumą su kitais daiktais ar įranga ir pan. Kuo prekė, atsižvelgiant į jos paskirtį ir naudojimo būdą, yra sudėtingesnė, tuo išsamesnė informacija turi būti pateikta. 

Tad demonstruodami siūlomas prekes savo parduotuvėje, neapsiribokite tik prekių paveikslėliais. Visuomet pateikite prekės informaciją, kuri pirkėjui gali būti aktuali renkantis ir vėliau naudojant įsigytą prekę.

Nurodydami prekės kainą, nepamirškite, kad ji turi apimti visus mokesčius, kartu nurodant galutines pirkėjo mokamas sumas už prekės pristatymą, siuntimą ir kitas papildomas paslaugas. Svarbu paminėti, kad prekė turi būti parduodama už kainą, kuri galiojo užsakymo patvirtinimo momentu, net jei iki pristatymo pirkėjui prekės kaina kito.

4. Elektroninės prekybos taisyklės arba kitaip – prekybos nuotoliniu būdu sutartis

Greta pagrindinės informacijos apie prekę ir kainą pirkėjui taip pat turi būti pateikiama informacija apie:

  • pardavėją ir jo kontaktinius duomenis;
  • apmokėjimo ir pristatymo būdus, pristatymo kainas ir terminus, o jeigu jų yra keletas – leisti pirkėjui pasirinkti jam tinkamiausią;
  • pirkėjo teisę per 14 dienų atsisakyti elektroniniu būdu sudarytos sutarties ir tokio atsisakymo tvarką (nepamirškite nurodyti, kas – pirkėjas ar pardavėjas – apmoka prekės grąžinimo išlaidas!), kartu pateikiant pavyzdinę sutarties atsisakymo formą;
  • prekės garantiją pagal įstatymą ir vartotojo teises, jei prekė nekokybiška;
  • galimybę pateikti skundą vartotojų teises ginančiai institucijai ir institucijos kontaktinius duomenis;
  • (atminkite, kad tai nėra visas reikalavimų sąrašas, jis gali kisti, priklausomai nuo prekių pobūdžio ir Jūsų veiklos sąlygų).

Suprantama, kad visos paminėtos informacijos pateikimas greta prekės aprašymo sunkiai įmanomas. Tad būtina turėti ir paskelbti elektroninės prekybos taisykles (arba kalbant teisine kalba – prekybos nuotoliniu būdu sutartį), jose nurodant tiek įstatymų reikalaujamą informaciją, tiek kitas, specifines, Jūsų veiklos sąlygas ir taisykles.

Jeigu pirkėjui nepateikiate įstatymų reikalaujamos informacijos, pirkėjas turi teisę atsisakyti nuotoliniu būdu sudarytos sutarties (paprastai tariant – grąžinti prekę ir susigrąžinti pinigus, įskaitant prekės grąžinimo išlaidas) ne per įprastą 14 dienų, o per prailgintą 12 mėnesių terminą.

Pabaigai

Verslo plėtra internete gali būti puiki strategija, leidžianti tęsti ir vystyti veiklą tiek koronaviruso pandemijos metu, tiek ateityje. Vis dėlto, svarbu nepamiršti, kad veikla internete yra susijusi su specifinėmis rizikomis ir specifiniais teisiniais reikalavimais, dalį kurių aptarėme šiame straipsnyje. Investavę laiko ir išteklių į teisinę savo elektroninės parduotuvės, jos lankytojų ir pirkėjų apsaugą, turėsite daug daugiau šansų, kad Jūsų verslas pasieks ilgalaikę sėkmę.

Reikia daugiau informacijos ar pagalbos rengiant elektroninei prekybai būtinus dokumentus? Nedvejodami susisiekite su mumis

JUMS GALI BŪTI ĮDOMU:

Prenumeruokite ir gaukite daugiau mūsų patarimų!

Scroll to Top
Užduoti klausimą advokatei

Tai nemokama!